Ana Sayfa Kurumsal Ürünlerimiz Hizmetlerimiz SSS İletişim
ENTEGRE İlaç, Peyzaj, Tarım San. Ve Tic Ltd. Şti

ENTEPER SÜPER 310 EC


Çevre sağlığı alanında ULV ve sıcak sisleme ile kullanılan insektisittir.

Etkili olduğu haşereler

Sivrisinek, karasinek, kene, kum sineği, güve, tahtakurusu, hamamböceği, karınca gibi haşerelere karşı kalıcı (Residual) bir insektisittir. Memelilere toksit etki yapmaz, WHO tarafından vektör kontrolünde kullanılmak üzere formüle edilmiştir.

Kullanıldığı yerler

Belediyeler, sokak, cadde, çöplükler, Pazar yerleri, bataklık alanlar, tatil köyleri, mezbahaneler, hayvan barınakları, foseptikler, endüstriyel atıkların olduğu yerlerde kullanılır.

Uygulama şekli ve zamanı

Sivrisinek mücadelesi için akşam gün batımından sonra karasinek için sabah gün doğmadan önce ilaçlama yapılmalıdır. Hamamböceği mücadelesi için de gece yapılmalıdır. Hem elde taşınan hemde araca takılan ULV ve Termal sisteme (Termal Fog) cihazları ile uygulama yapılır. Araca takılan cihazlarda aracın ortalama hızı 8-15 km/saat olmalıdır. ULV uygulamasında çıkış debisindeki zerrecik büyüklüğü 0,5-20 mikron olmalıdır. Yürüyen haşerelere karşı 0,3-05m’lik bant şeklinde uygulama yapılır. ULV uygulamasında yüksek ani düşürücü (Knock-Down) etkili ilaçlama sıcak ve nemli bölgeleri kalorifer daireleri, mutfak dolapları, dolap içleri, süpürgelikler, mazgal delikleri ilaçlandıktan sonra en az 3-5 saat arası kapalı tutulmalıdır. Daha sonra içeriye girmeden önce en az yarın saat havalandırılmalıdır. İlacın hayvan barınaklarında en az 45 gün kalıcılığı (residual) vardır.

Formülasyonu (ah)

Oranı gr/lt

Etkinliği

Toksititesi

Akut oral LD 50

PERMETRİN

(25-75 Cis-trans)(Saf)

310

Öldürücü (Killing)

500 mg/Kg

TETRAMETHRİN

(Saf)

105

Düşürücü (Knock-Down)

5000 mg/Kg

PİPERONİL BUTOKSİT

(Saf)

420

Etki arttırıcı (Sinerjist)

7500 mg/Kg

Hedef haşere

Uygulama şekli ve alanı

WHO'ya göre etkili

madde dozu (a.i.)

Seyreltme oranı ve uygulaması

Sivrisinek

ULV-Açık alan

5 gr/ha

1lt. ENTEPER SÜPER 310 EC+123lt. su ile seyreltilir ve 2L/ha uygulanır

Karasinek

ULV-Açık alan

5 gr/ha

1lt. ENTEPER SÜPER 310 EC+123lt. su ile seyreltilir ve 2L/ha uygulanır

Sivrisinek

Karasinek

TF-Kapalı alan (Sıcak sisleme)

10 gr/ha

1lt. ENTEPER SÜPER 310 EC+10lt. su ile seyreltilir ve 61,5L/ha uygulanır

Hamamböceği

Kapali alan (kalıcı uygulama)

0,10 gr/m²

1lt. ENTEPER SÜPER 310 EC+180lt. su ile seyreltilir ve 3100m² uygulanır

Etiketi okuyunuz

İlaç, insan ve hayvan yiyeceklerinden uzak yerlerde depolanmalıdır. Kullanma anında içme ve kullanma sularına bulaşmamalıdır. Gıda maddelerinin üzerine püskürtülmemelidir. İlaçlamayı yapan şahıslar herhangi bir bulaşma ihtimaline karşı el ve yüzlerini bol su ve sabun ile yıkamalıdır. İlaçlama esnasında eldiven ve maske kullanılmalıdır. İlaç kabını çocuklardan, gıda maddelerinden ve hayvanlardan uzakte killitli yerlerde tutunuz. Boş ambalajlar başka amaçlı kullanılmamalı ve usulüne uygun yakarak ya da gömerek imha edilmelidir. Ürün balıklara ve bal arılarına zehirlidir. Ürünü su kaynaklarına uygulamayınız.

Zehirlenme belirtileri

Baş dönmesi ,nefes alma zorluğu halssizlik, ağzın salyalaşması, ishal, gözbebeklerinin büyümesi ve küçükmesi, kaslarda titreme ve kasılma, yüzde uyuşukluk, deride yanma görülür.

İlk yardım

Hasta ilaçlı sahadan uzaklaştırılmalıdır. İlaç bulaşan elbiseler çıkartılır, ilaç bulaşan vücut kısmları bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. Zehirlenme halinde hastayı kusturmayınız. Antidotu yoktur. İlaç yutulmuşsa mide yıkanmalıdır. Zehirlenme şiddeti ve semptomlara göre tıbbi tedavi uygulanır.

Depolama

0ºC alltında ve 50ºC üstündeki ısılarda depolanmamalıdır. İlaç kendi orijinal kabında, kendi etiketi altında ağzı açılmamış ve kilit altında saklanmalıdır. Raf ömrü 2 yıldır.


Boş kapların imhası


İzin verilen bir çöp gömme arazisinde imha ediniz. Açık olarak atılması yasaktır. Alternatif imha usulleri için yetkililere danışınız.


Zehirlenme durumunda Ulusal Zehir Merkezi (UZEM) 114 nolu telefonu arayınız.