Ana Sayfa Kurumsal Ürünlerimiz Hizmetlerimiz SSS İletişim
ENTEGRE İlaç, Peyzaj, Tarım San. Ve Tic Ltd. Şti

ENTEPHENOTHTIN MIX 30 EC

Halk sağlığında ULV ve sıcak sisleme ile kullanılan, residuel kontakt etkili bir insektisittir.

Etkili olduğu haşereler

Karasinek, sivrisinek, hamam böceği, kum sineği, güve, tatarcık, tahta kurusu, karınca gibi haşerelere karşı kalıcı(Residual) bir insektisittir. Memelilere toksit etki yapmaz. WHO tarafından kullanılmak üzere formüle edilmiştir.

Kullanıldığı yerler

Sokak, cadde, çöplükler, Pazar yerleri, bataklık alanları, tatil köyleri, mezbahaneler, belediyeler, hayvan barınakları, foseptikler, endüstriyel atıkların olduğu yerlerde kullanılır.

Uygulama şekli ve zamanı

Karasinek için sabah gün doğmadan önce sivrisinek mücadelesi için akşam gün batımından sonra ilaçlama yapılmaktadır. Hamamböceği mücadelesi için de gece yapılmalıdır. Hem elde taşınan ve hemde araca takılan ULV cihazları ile uygulama yapılır. Araca takılan cihazlarda aracın ortalama hızı 8-5km/saat olmalıdır. ULV uygulamasında çıkış debisindeki zerrecik büyüklüğü 0,5-20 mikron olmalıdır. Yürüyen haşerelere karşı 0,5-0,5m’lik bant şeklinde uygulama yapılır. ULV uygulamasında yüksek ani düşürücü(Knock-Down) etkili olup ilaçlama sıcak ve nemli bölgelerin kalorifer dairelerinin, mutfak dolap içleri, süpürgelikler, mazgal delikleri ilaçlandıktan sonra en az 3-5 saaat arası kapalı tutulmalıdır. Daha sonra içeriye girmeden önce ez az yarım saat havalandırılmalıdır.

Kullanım şekli

Formülasyonu (A/H)

Oranı gr/lt

Etkinliği

Toksisitesi

Akut oral LD 50

IR-TRANSPHENOTHRIN

150

Öldürücü (Kiling)

5000 mg/Kg

TETRAMETHRİN (Saf)

50

Düşürücü (Knock-Down)

5000 mg/Kg

PİPERONİL BUTOKSİT (Saf)

100

Etki artırıcı (Sinerjisi)

7500 mg/Kg

Hedef haşere

Uygulama şekli ve alanı

WHO'ya göre etkili madde dozu (a.i.)

Seyreltme oranı ve uygulaması

Sivrisinek

ULV-Açık alan

5 gr/ha

1lt. ENTEPHENOTHRİN MİX 30 EC+ 59lt. su ile seyreltilir ve 2L/ha uygulanır.

Karasinek

ULV-Açık alan

6,25 gr/ha

1lt. ENTEPHENOTHRİN MİX 30 EC+ 47,5lt. su ile seyreltilir ve 2L/ha uygulanır.


Karasinek, Hamamböceği

Residual kalıcı uygulama

2,5 gr/ha

1 lt. ENTEPHENOTHRİN MİX 30 EC+ 10lt. su ile seyreltilir ve 60m² uygulanır.


Etiketi okuyunuz

İlaç insan ve hayvan yiyeceklerinden uzak yerlerde depolamalıdır. Kullanma anında içme ve kullanma sularına bulaşmamalıdır. Gıda maddelerinin üzerine püskürtülmemelidir. İlaçlamayı yapan şahıslar herhangi bir bulaşma ihtimaline karşı el ve yüzlerini bol su ve sabun ile yıkamalıdır. İlaçlama esnasında eldiven ve maske kullanılmalıdır. İlaç kabını çocuklardan gıda maddelerinden ve hayvanlardan uzakta kilitli yerlerde tutunuz. Boş ambalajlar başka amaçla kullanılmamalı ve usulüne uygun yakarak yada gömerek imha edilmelidir. Ürün balıklara ve bal arılarına zehirlidir. Ürünü su kaynaklarına uygulamayınız.

Zehirlenme belirtileri

Baş dönmesi, nefes alma zorluğu, halsizlik, ağız sayalaşması, ishal, göz bebeklerinin büyümesi ve küçülmesi, kaslarda titreme ve kasılma, yüzde uyuşukluk, deride yanma görülür.

İlk yardım

Hasta ilaçlı sahadan uzaklaştırılmalıdır. İlaç bulaşan elbiseler çıkartılır, ilaç bulaşan vücut kısmları bol sabunlu su ile yıkanmalıdır. Zehirlenme halinde hastayı kusturmayınız. Antidotu yoktur. İlaç yutulmuşsa mide yıkanmalıdır. Zehirlenme şiddeti ve semptomlara göre tıbbi tedavi uygulanır.

Depolama

0ºC alltında ve 50ºC üstündeki ısılarda depolanmamalıdır. İlaç kendi orijinal kabında, kendi etiketi altında ağzı açılmamış ve kilit altında saklanmalıdır. Raf ömrü 2 yıldır.


Boş kapların imhası


İzin verilen bir çöp gömme arazisinde imha ediniz. Açık olarak atılması yasaktır. Alternatif imha usulleri için yetkililere danışınız.


Zehirlenme durumunda Ulusal Zehir Merkezi (UZEM) 114 nolu telefonu arayınız.