Ana Sayfa Kurumsal Ürünlerimiz Hizmetlerimiz SSS İletişim
ENTEGRE İlaç, Peyzaj, Tarım San. Ve Tic Ltd. Şti

MEDUSA MC

Microcapsulated Insectisid

%10 W/W pure, Lambda Cyhalothrin
Mikrokapsilasyon

Mikrokapsilasyon, insektisitin çok küçük kapsüller içine hapsedilmesi işlemidir.

Mikrokapsilasyon nasıl çalışır ?

Mikrokapsilasyon haşerelerle temasından sonra, bu kapsüller açılarak barındırdığı insektisit yavaşça dışarıya taşınır. Haşereler, ilaçlanmış yüzeylerde gezerken mikrokapsüller vücuda yapışır. Kapsül duvarından insektisin salınımı oldukça yavaş olduğundan etki süresi de uzar. Haşereler genelde bacak ve antenlerini kaşıdıklarından, kapsülleri bütün vücutlarına yayarlar. Böylece, inteksitin haşere vücudunda etkin bir biçimde dağılması sağlanır. Yine haşereler birbirlerinin bacak ve antenlerini kaşıdıklarından ve yürürken birbirlerine temas ettiklerinden kapsülleri diğerlerinin vücuduna da bulaştırırlar.

Bütün haşerelerin dinlendikleri belli yerler vardır (çatlak,yarık,elektrik tesisatı,vb.). Bunlar, buralarda toplanarak yavrularıyla ilgilenirler ve yiyecek depolarlar. Bu şekilde inteksitit haşerelerin yuvalarına da ulaşmış olur ve tam etki sağlanır.

Etki şekli

A) Kontakt (temas) yolla,

B) Mide ve solunum sistemi zehiri olarak gösterir.

Bu etkisini, kolinesteraz aktivitesini inhibe ederek ve kolinerjik sistemi hızlandırarak sağlar.

MEDUSA MC haşerelerin ergin ve akarlara karşı etkilidir. Memeliler, MEDUSA MC’yi hızlı bir şekilde ve tamamen hidrolize eder. Haşere vücudumdaki hidroliz ise oldukça yavaştır. Bu da haşerelere karşı yüksek derecedeki ve geniş spektrumlu etkiyi, buna karşılık düşük memeli toksitlerini açıklamaktadır.

Bunlara ek olarak; Lambda-cyalothrinin mikrokapsüle edilmesiyle memeli toksisitesi önemli ölçüde düşürülmüştür. Diğer tarafta MEDUSA MC’nin rezidüel etki süresi uzamıştır. Kapsül duvarından salınan lambda-cyalothrin, tamamen tüketilinceye kadar haşeleri öldürmeye yeterli olmaktadır. Haşereler; bacak ve antenlerine yapışan kapsülleri yaladığında, yutulan ilaç öldürücü etkiyi göstermektedir. Haşerelere vücudu ile temas eden kapsüller, yutma olmaksızında kontakt yolla öldürücü etki gösterir.

Kronik toksitite : Fare, rat, köpek ve maymunlarda yapılan 2 yıllık kronik toksitite çalışmaları MEDUSA MC’nin KANSOROJEN etki oluşturmadığını göstermiştir.

Mikrokapsüllerin insan solunum sistemine etkisi varmıdır ?

MEDUDA MC mikrokapsüllerinin büyüklüğü 20µ’a yakın olduklarından, 10µ’dan büyük partiküllerin geçişine izin vermeyen solunum sisteminden emilip kana karışmaları söz konusu değildir.


Özellikleri

Kokusuzdur

Özellikle; hastane, otel, restorant, kamu, ulaşım veya besin işletme birimleri gibi hassas yerlerde koku en önemli şikayetlerin başında gelir. MEDUSE Mc'nin fark edilen bir kokusu olmaması ve güvenle kullanılması 3 özelliğinden dolayıdır. Aktif madde koruyucu mikrokapsül içinde saklıdır. Aktif madde çok saf halinde bulunur. Formülasyonda kokusuz solventler kullanılmıştır.

Ekonomiktir

Sık uygulama gerektirmez. Uygulama yapıldıktan sonra 3-4 ay süren uzun etkisi vardır.

Leke ve Kalıntı Bırakmaz

Suyla karıştırılıp kullanılan toz insektisitlerin aksine MEDUSA MC bu tür partiküller içermez ve bundan dolayı uygulamadan sonra leke ve toz kalıntıları bıraktığı görülmemiştir. Emülsifiye insektisitlerin de aksine, içerisinde uygulama yüzeyinde kimyasal reaksiyona yol açabilecek maddeler yoktur. Her yüzeyde rahatlıkla uygulanabilir.

Çevrecidir

Doğadaki hızlı biodegradasyonu nedeniyle, ekolojik anlamda olumsuz bir etki söz konusu değildir.ETKİNLİK VE KALICIK

Hamamböceği:

Blattella germanica (kalorifer böceği): MEDUSA MC, tahta yüzeylerde 6 aya kadar etkili olabilmektedir. Değişik ısı ve nem koşullarında, yağiı ve kirli yüzeylerde yapılan uygulamalarda %100'e yakın ekti elde edilmiştir. Çeşitli mutfaklarda yapılan uygulamalarda daMEDUSA MC, 3 ay boyunca mükemmel bir etkinlik göstermiştir. Çeşitli yerleşim birimlerinde yapılan uygulamalarda etki 18 hafta boyunca devam etmiştir.

Periplanata Americana: MEDUSA MC; çeşitli tahta ve cam yüzeylerde 6 aya kadar etkili olmuştur. Çeşitli yerleşim birimlerinde yapılan uygulamalarda etki 18 hafta boyunca devam etmiştir. Blatta orientalis (Karafatma): Tahta, cam ve boyalı yüzeylerde yapılan uygulamalarda MEDUSA MC-yüksek oranda etkili bulunmuştur.

Pire : MEDUSA MC, naylon ve yün halılar üzerindeki pirelerin ergin ve larvalarına 19 hafta süreyle etkili olmuştur. Saha koşullarında da etki en az 3 ay sürmüştür.

Tahtakurusu: Çimento, boyalı çimento, plastik, tahta ve boyalı tahta yüzeylerde uygulanan MEDUSA MC, 12 hafta boyunca Cimex lecturalis'e karşı etkili olmuştur.

Karınca : Tahta yüzeylerde MEDUSA MC ile temas eden Lasius niger türü karıncalar 24 saat içerisinde tamamen ölmüştür.

Sinek:

Karasinek: MEDUSA MC, karasineğe de oldukça etkilidir. Tahta yüzeylerde bu etki en az 3 ay devam edebilmektedir.

Sivrisinek : Aedes aegypti ve culex papiens>e karşı yapılan çalışmalarda MEDUSA MC, 3 ay boyunca %100 mortalité sağlanmıştır. MEDUSA Mc'nin sivrisinekler üzerindeki rezidüel etkisi 121 gündür.

Etki Alanı (Spektrum) Geniştir: MEDUSA MC, kapalı mekanlarda sıklıkla görülen diğer tüm haşerelere karşı da etkilidir. Her türlü hamamböceğinin yanı sıra; pire, tahtakurusu, karınca, sinek, örümcek, akrep gibi haşerelere karşı güçlü etkisi kanıtlanmıştır.  


Zehirlenme durumunda Ulusal Zehir Merkezi (UZEM) 114 nolu telefonu arayınız.

Parametre

LD 50 mg/kg

Akut oral toksititesi

4.000 mg/kg

Akut dermal toksititesi

5.000 mg/kg

Akut Toksititesi

ZARARLI TÜRÜ

UYGULAMA ALANI VE YERLERİ

KARIŞIM ORANI

KARIŞIMIN ORANI

UYGULAMA gr.ai/m²

Hamamböceği

Karınca

Kulağa kaçan

Tahtakurusu

Boş kapalı alan spreyleme

16,63 ml ilaç

9,984 ml su

50 ml/m²


0,008